Dlaczego wychowanie fizyczne jest niezbedne w szkolach

Wychowanie fizyczne to jeden z elementów rozwoju ludzkiego ciała, którego nie można zaniedbać. W przyszłości może doprowadzić to do poważnych chorób, w szczególności, gdy są to dzieci oraz osoby starsze. Wiele osób unika lekcji WF-u, a to z tego względu, iż najczęściej nie jest w stanie poprawnie wykonywać ćwiczeń oraz boi się oceny rówieśników. Niestety, ale oceny rówieśników potrafią być okrutne, w szczególności gdy są to dzieci nieszczególnie uzdolnione do sportu. Nad kondycją fizyczną każde dziecko musi pracować, aby móc poprawnie wykonywać określone ćwiczenia. Jedni zrobią to szybciej, drudzy wolniej – ale nie wolno się zniechęcać! Unikanie zajęć WF nie jest rozwiązaniem, wystarczy nieco poćwiczyć, aby nabrać wprawy.

Jednakże nie zawsze WF jest związany z ćwiczeniami gimnastycznymi, czasem to po prostu tylko gra w różnego rodzaju gry zespołowe. Być może nie jest to szczególnie trudne zadanie, ale wiele osób ma problemy np.: z Siatkówką. Próba uniknięcia kompromitacji podczas gry w siatkówkę często jest przyczyną nieobecności na WF-ach. Jednakże jest grupa osób, które pomimo, iż potrafią całkiem dobrze wykonywać poszczególne ćwiczenia nadal nie chcą uczestniczyć w zajęciach.

Najczęściej uważają, że są dla nich w ogóle nie przydatne i nie będą na nie marnować czasu. Jest to problem, który może doprowadzić do otyłości oraz problemów ze zdrowiem. Jak wykazały badania to sport w wczesnej fazie życia obniżania ryzyko zachorowania na raka jelita. Edukacja w szkołach podstawowych i gimnazjach powinna być pod tym kątem surowa, nie ustępując rodzicom sztucznymi wymówkami i zwolnieniami lekarskimi. Chociaż na te ostatnie raczej nie ma metody, poza kampaniami społecznymi, które informują społeczeństwo o ewentualnych zagrożeniach wynikających z braku uczestniczenia w zajęciach WF.


- autor